آخرین مطالب
کد خبر: 5983
تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۳۹۲- ۹:۲۰ ب.ظ
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
يادداشت/

محمودیوسفی»شرایط آب وهوایی منطقه باعث شده تادرهمه ی ادوار تاریخ ،مردم تلاش های چشمگیری برای دست یابی ونگاهداشت آب داشته باشند.تلاشی که گاه به حفر کیلومترها قنات یا به رام کردن آب های خروشان وهدایت آن انجامیده است.ازاین جمله ،تلاش دراحداث آب انبارهاست.بناهایی که به دلیل نقششان درادامه حیات وتثبیت سکونت درمنطقه ،جایگاه ویژه ای درفرهنگ واعتقادات مردم پیداکرده اند.

محمودیوسفی»شرایط آب وهوایی منطقه باعث شده تادرهمه ی ادوار تاریخ ،مردم تلاش های چشمگیری برای دست یابی ونگاهداشت آب داشته باشند.تلاشی که گاه به حفر کیلومترها قنات  یا به رام کردن آب های خروشان وهدایت آن انجامیده است.ازاین جمله ،تلاش دراحداث آب انبارهاست.بناهایی که به دلیل نقششان درادامه حیات وتثبیت سکونت درمنطقه ،جایگاه ویژه ای درفرهنگ واعتقادات مردم پیداکرده اند.جایگاهی که بیانگرپیوندناگسستنی آب وآیین های مذهبی است.وهمین پیونداست که نقش واقفان وحاکمان رادراحداث این بناهای ماندگاربرجسته ساخته است.شیوه ی معماری آب انبارهاوتلاش معماران صاحب ذوقشان که به مددایمان واخلاصشان شکل گرفته ،هرکسی رابه تحسین وا می دارد.دقیق ترین مقیاس ها واندازه گیرهادراحداث آن به کار رفته وچشم اندازی که نشان ذوق سرشارومضاعف سازندگان آن است.

اما دیروز صبح وقتی از پیچ خیابان نماز به سمت خیابان شهید فهمیده پیچیدم و دقیقا رو به قبله قرار گرفتم تا در مقابل نماد تلاش و پشتکار نیاکانم تعظیم کنم، به یکباره فرو ریختم .وقتی گنبد سر افراز آب انبار شهرمان را که چکیده ی هنرواعتقادوپشتکارمردانی وصف ناشدنیست ،فرو ریخته دیدم. ذهنم نا خود اگاه به سمت واقف این آب انبار عمومی رفت و نگرانیش را در فرا سوی زمان به عینه دیدم .خواستم بگویم دیگر کسی در شهر تشنه نیست ،تا گوارایی آب این آب انبار را در تابستان قریب ۵۰ درجه ی مهر به انتظار نشیند .ناگاه تصویر زنان محجوب و عفیف با چهره های آفتاب سوخته اما با نجابت ،مشک بر دوش درمقابل دیدگانم مجسم شد .رو به آسمان کردم و شرمنده شدم که در سال های کم باران منطقه ذخیره گاه بندگانش فرو ریخته باشد. برای ما این آب انبار، یادگاری از آب انبارهایی است ،که به بهانه ی توسعه و پیشرفت ،نیت خالصانه ی واقفانشان را به تنهایی به عزا نشسته بود و چه آسان امروز شاهد ویرانی آن هستیم تا ببینیم به جای این گنبد همیشه در حافظه ی تاریخ مهر ماندگار، چه خواهد رویید !! از همین امروز بر زمین آن قیمت ها رفته و دلال ها به مشاوره نشسته اند و نقشه هاو طرح ها در ذهن مافیای املاک رقص بنا دارند .بر زنده اش که کسی دغدغه ای نداشت ،سری نزد ،حفاظتی و مرمتی نکرد تا بر مرده اش چه بنایی قامت خواهد افراشت .گرچه هیچ کس امروز خود را صاحب آن نمیداند که نکند مقصر شناخته شود ،امیدواریم کارشناسان علت فرو ریختن آن را شناسایی کنند ومتولیان به پیشگاه واقف،تاریخ و مردم شریف مهر اعلام قصور نمایند وبر آینده اش  بیندیشند … .

 منبع:وبلاگ دوات کمرنگ

Share

 1. م می‌گه:

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 6 Thumb down 0

  ممنون آقاى یوسفى
  بااین متن مارو به دوران کودکى بردید
  بر باعثین خرابکارى لعنت.
  براى شادى روح خیرین فاتحه مع الصلوات…

 2. احمد می‌گه:

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 4 Thumb down 0

  یکی از کارمندان شهرداری قصد احداث بنایی در این محل داشته بعلت وقف بودن این اب انبار نمی توانستند کاری انجام بدهند به بهانه غلتک زدن خیابان مجاور و فقط بواسطه ویبره های پی در پی این بنای ارزشمند فرو ریخته.به نظرم از نقشه های آن فرد بوده.

 3. محسن می‌گه:

  Like or Dislike: Thumb up 3 Thumb down 0

  ممنونیم آقای یوسفی
  ما به حضور فعالانه بیشتر شما در عرصه کمک به افکار عمومی نیازمنیم تا دست راندخواران و مافیای شهر که قصد تصرف شهر را دارند را به مردم بشناسانیم

 4. سید حسن می‌گه:

  Like or Dislike: Thumb up 2 Thumb down 1

  فقط می توانم بکم متاسفم

 5. محمود می‌گه:

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 6 Thumb down 1

  ضمن تشکر از جناب آقای یوسفی که دغدغه مردم رابیان نمودند می خواهم به دوستان بگویم در سالهاییکه آقای یوسفی شهردار بودند و دوران طلائی(پربودن خزانه) شهرداری بود ، جناب آقای یوسفی فقط بر روی دیوار آن نقاشی زنان پاکدامن ما را کشید که در حال بردن آب بودند . در حالی که ایشان (آقای یوسفی ) می توانست پایه های آن را مستحکم کند تا روزی مثل امروز فرو نریزد . به هر حال همین الان نیز فرماندار محترم باید با تشکیل ستادی مقصر اصلی را پیدا کند ، مقصر یا میراث فرهنگی است و یا اداره اوقاف . این ستاد پس از مشخص کردن مقصر باید طرحی ارائه دهد تا دوباره سقف آب انبار بازسازی شود

  • مهدی م می‌گه:

   Like or Dislike: Thumb up 2 Thumb down 0

   مثبت دادم به خاطر دوران طلایی پر بودن خزانه در زمان آقای یوسفی.ولی افسوس که خزانه بر باد رفت

 6. علی می‌گه:

  Like or Dislike: Thumb up 2 Thumb down 0

  واقعا” که گل گفتی

 7. بچه مهری می‌گه:

  Like or Dislike: Thumb up 2 Thumb down 0

  درود بر دوست عزیز که زیبا قصه همیشه پر غصه فرهنگ را بیان کرد. افسوس بر گذشته به بخشی از زندگی روز مره مان تبدیل شده است.

 8. مهری می‌گه:

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 4 Thumb down 0

  احسنت بر اقای یوسفی.دلسوز همیشگی مهر.از مهر پرس میخوام از اقای یوسفی بیشتر استفاده کنید

 9. مهری می‌گه:

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 5 Thumb down 0

  آقای یوسفی که همیشه بوده انداماکسانی هستندکه نمی خواهندبه توان ایشان اقرارکنند چون خلقی است اگرسیدبودالان استانداربود.

 10. علی می‌گه:

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 2

  عده ای باز میخواهند با سید وخلق دوباره فتنه درست کنند مردم مواظب باشید

 11. رضایی می‌گه:

  Like or Dislike: Thumb up 2 Thumb down 0

  متولی این اثر کاملا هوشیار باشد

 12. بچه ها می‌گه:

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 5 Thumb down 0

  واقعا درست میگی مهری.واقعا همینجوره.اگه حذف متن بود……..
  .همین حذف متن به اقای یوسفی خیلی خیانت کردن.خدای اقای یوسفی هم بزرگه

تولید ساعت های مذهبی

قرارگاه تولید محتوای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی

تماس فوري با مهرپرس