آخرین مطالب
کد خبر: 3465
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۲- ۱:۳۰ ق.ظ
تعداد نظرات: ۳ نظر
گامي بزرگ در صنعت نفت و گاز؛

کلنگ مجتمع استحصال اتان در پالایشگاه پارسیان صبح امروز (شنبه) با حضور جمعی از مسئولین عالی رتبه وزارت نفت، توسط دکتر موسوی عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به زمین زده شد.

کلنگ مجتمع استحصال اتان در پالایشگاه پارسیان صبح امروز (شنبه) با حضور جمعی از مسئولین عالی رتبه وزارت نفت، توسط دکتر موسوی عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به زمین خورد.

به گزارش مهرپرس به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی دکتر سید موسی موسوی، مراسم کلنگ زنی پروژه ۳ هزار میلیارد تومانی شهرستان مهر در حالی صبح امروز انجام شد که نماینده شهرستانهای مهر و لامرد درست ۲۰ روز پس از انتخابات مجلس نهم (۳ ماه پیش از شروع به کار رسمی مجلس) و در حالی که در تعطیلات عید نوروز به سر می برد، تلاشهای خود را به منظور آغاز عملیات اجرایی اتان زدایی در دیدار با وزیر نفت آغاز کرد.

دکتر موسوی چند ماه بعد و در اولین نطق خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی فریاد برآورد:

“پالایشگاه پارسیان که در حال حاضر ۱۷% از گاز کشور را تامین می کند، مدتهاست در شرف راه اندازی صنعت اتان گیری است که متاسفانه بدلیل عدم همراهی بانک عامل همچنان عملی نگردیده است. از شرکت ملی گاز ایران مصرانه خواهانم در صورت ادامه وضعیت فعلی بانک، هرچه سریعتر خود راسا وارد شده و نسبت به احداث پروژه مذکور اقدام نماید”

بعدها نیز مکاتبات متعدد و جلسات مستمر او ادامه یافت تا آنکه بالاخره موفق گشت موضوع را به سرانجام مطلوب برساند.

Picture1

مراسم کلنگ زنی پروژه احداث اتان ریکاوری پالایشگاه گاز پارسیان که پیش از این قرار بود چهارشنبه بعد از ظهر و با حضور وزیر نفت، مدیرعامل گاز کشور، جمعی از مسئولین عالی رتبه صنایع نفت و گاز و همچنین ۸ تن از نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی برگزار گردد، به علت پاره ای اتفاقات غیر منتظره صبح امروز در محل این پالایشگاه برگزار شد.

دکتر موسوی: یکی از آرزوهای من امروز برآورده شد

نماینده مردم شهرستان های لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: امروز حوزه انتخابیه دارای ظرفیت هایی مهم و استراتژیک می باشد که هر روز بر این قابلیت ها افزوده می گردد. سید موسی موسوی ادامه داد: یکی از مهمترین ویژگی های شهرستان های مهر و لامرد همجواری با پارس جنوبی به عنوان پایتخت انرژی کشور می باشد.

وی با بیان اینکه احداث پروژه اتان ریکاوری پالایشگاه پارسیان می تواند در مراکز تصمیم گیری کشور به عنوان یک شاخص مهم ارزیابی شود گفت: در این برهه خاص که مشکلات فراوانی در تامین منابع مالی برای پروژه های ملی و استانی به وجود آمده است، کلنگ زنی و تامین اعتبار این پروژه بزرگ که مبلغ بسیار هنگفتی را می طلبد کار بسیار مشکلی بود، اما به لطف خداوند متعال امروز شاهد انجام آن هستیم و یکی از آرزوهای من که همانا کلنگ زنی این پروژه بود برآورده شد.

امکان سنجی احداث پتروشیمی در منطقه در حال انجام است

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: علاوه بر اینکه این پروژه باعث رونق و توسعه صنعتی و همچنین ایجاد اشتغال خواهد شد، خوراک ۵ واحد پتروشیمی در دیگر شهرستانهای استان فارس نیز توسط این مجتمع تامین خواهد گشت.

نایب رئیس کمیته نفت، گاز و پتروشیمی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در سطح حوزه انتخابیه هم مقدمات و بررسی های اولیه در زمینه ایجاد پتروشیمی صورت گرفته است و امیدواریم بتوانیم از ظرفیت احداث پتروشیمی با توجه به نزدیکی به آب دریا و تامین خوراک توسط این مجتمع استفاده کنیم.

مدیرعامل گاز کشور: احداث پروژه اتان گیری در حکم احداث یک پالایشگاه دیگر است

در ادامه این مراسم مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت: پالایشگاه گاز پارسیان یکی از مهم ترین پالایشگاهای کشور است که اصلی ترین فعالیت آن تزریق گاز به منطقه مرکزی و مناطق سردسیر کشور است.

مهندس جواد اوجی افزود: پالایشگاه گاز پارسیان به همراه میادین متصل به این پالایشگاه گازی شامل حوزه های گازی شانول، هما، تابناک و واروی تا سی آینده به خوبی قادر به فعالیت خواهد بود.

معاون وزیر نفت با اشاره به وجود همدلی بسیار خوبی که امروز میان مسئولان و مردم برقرار است بیان داشت: لامرد و مهر یک منطقه آرام و همدل هست و باید عنایت ویژه ای به این دو شهرستان داشته باشیم تا چهره محرومت کلا از این منطقه برداشته شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در خصوص پروژه بزرگ احداث اتان ریکاوری پالایشگاه گاز پارسیان نیز اظهار داشت: احداث این پروژه در حکم احداث یک پالایشگاه دیگر است که امروز با تلاش های گسترده نماینده مردم شهرستان های لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی کلنگ زنی شد.

اگر فعالیتهای دکتر موسوی نبود این پروژه به استان همجوار منتقل شده بود!

اوجی با اشاره به آنکه دکتر موسوی هفته ای یک بار در وزارت نفت جلسه داشتند و هر دو سه هفته ای هم یک بار ما در خدمتشان بودیم تصریح کرد: پیش از این سهم شرکت ملی گاز از مجتمع استحصال اتان ۲۰ درصد و سهم بخش خصوصی ۸۰ درصد بود و صادقانه و خودمانی به شما بگویم که این واحد اتان زدایی قرار بود به استان همجوار شما در نزدیکی منطقه عسلویه منتقل شود و به دلیل سهم اقلیت شرکت ملی گاز در این پروژه، ما هم نتوانستیم مقاومت کنیم تا آنکه با فشارهایی که دکتر موسوی وارد آوردند بانک عامل خلع ید شد و در نهایت این پروژه بسیار مهم در همین شهرستان تثبیت شد.

معاون وزیر نفت متذکر شد: این پروژه بزرگ که اعتبارات سنگینی می طلبد جز پروژه‌هایی است که اولویت اول ما در شرکت ملی گاز ایران است و به زودی پیمانکار آن را مشخص خواهیم کرد.

نیروگاه صد مگاواتی پالایشگاه و باز هم داستان تلاش های نماینده مردم از زبان معاون وزیر

وی در بخش دیگری از سخنان خود به پیگیری های فراوان نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی در خصوص نیروگاه صد مگاواتی پالایشگاه نیز اشاره کرد و افزود: علی رغم آنکه چهار ژنراتور نیروگاه مدتها پیش از شرکت میتسوبشی خریداری شده بود، اما در ترخیص آن از گمرک با مشکل جدی مواجه بودیم و اگر زحمات دکتر موسوی نبود معلوم نبود بتوانیم این ژنراتورها را ترخیص کرده و به پالایشگاه منتقل کنیم.

یک میلیارد تومان بیمارستان مهر ابلاغ می شود

معاون وزیر نفت به تکمیل بیمارستان مهر نیز اشاره کرده و اظهار داشت: بدنبال پیگیری های دکتر موسوی یک میلیارد تومان برای تکمیل و تجهیز بیمارستان مهر مصوب شده است که به زودی ابلاغ خواهد شد و موظف هستند این پروژه را تکمیل کنند.

اوجی در پایان با تقدیر از خدمات و تلاش های گسترده نماینده مردم شهرستان های لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر نماینده ای از این منطقه نفت خیز و گاز خیز در کمیسیون انرژی مجلس حضور پیدا نمی کرد واقعا به این خطه ظلم می شد و تاکنون به سبب همین تصمیم صحیح، خدمات گسترده ای در این زمینه از سوی دکتر موسوی به شهرستان های لامرد و مهر ارائه شده است.

شایان ذکر است کارفرمای پروژه بزرگ احداث اتان ریکاوری در پالایشگاه گاز پارسیان، شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران است و مجری طرح نیز شرکت پالایش گاز پارسیان می باشد. از مهم ترین مشخصات این پروژه بزرگ می توان به میزان تولید ۱٫۳۰۰٫۰۰۰ تن اتان، ۶۲۰٫۰۰۰ تن پروپان، ۵۰۰٫۰۰۰ تن بوتان، ۳۳۰٫۰۰۰ لیتر بنزین طبیعی در سال و همچنین ۷۰ میلیون متر مکعب گاز خشک تزریقی در روز اشاره کرد.

اضافه می گردد دکتر موسوی پیش از این در مصاحبه با خبرگزاری فارس هزینه اجرای این پروژه را قریب به ۱ میلیارد دلار، محل اجرای آن را در مساحتی ۵۰ هکتاری در پالایشگاه پارسیان و همچنین درآمد سالیانه مجتمع استحصال اتان را بالغ بر ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار عنوان کرده بود.

11111
Share

 1. ستوده می‌گه:

  Like or Dislike: Thumb up 1 Thumb down 0

  خدا خیر اقای دکترموسوی بده و دست شما هم آقای مدیر سایت درد نکنه که پیگیر خبرهای شهرستان هستید.

 2. عبدالله می‌گه:

  Like or Dislike: Thumb up 1 Thumb down 0

  جای بسی تعجب است که فرماندار محترم این پروژه را همانند سایر پروژه ها بنام خودش قلمداد نکرده ویا اینکه با توجه به حضور جناب دکتر نتوانسته انکار واقعیت کند ، باید عرض کنم که ماه همیشه زیر ابر پنهان نمیماند .

 3. تقی زاده می‌گه:

  Like or Dislike: Thumb up 1 Thumb down 0

  ان شاءا… که با تلاشهای دکترموسوی شهرستان مهر پیشرفت خوبی خوبی خواهد داشت.تا این مدت جناب دکتر تلاشهای مجدانه ای در جهت پیشرفت هر دو شهرستان انجام داده است و این موضوع بر هیچ کسی پوشیده نخواهد بود.

تولید ساعت های مذهبی

قرارگاه تولید محتوای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی

تماس فوري با مهرپرس