آخرین مطالب
کد خبر: 10950
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴- ۵:۰۷ ب.ظ
تعداد نظرات: . نظر
یکی از دستاوردهای سفر هیئت دولت به استان فارس آغاز عملیات اجرایی چند طرح بزرگ صنعتی بوده، اما عده‌ای معتقدند که تمرکز طرح‌ها محدود به چند شهرستان استان است.  به گزارش ...

یکی از دستاوردهای سفر هیئت دولت به استان فارس آغاز عملیات اجرایی چند طرح بزرگ صنعتی بوده، اما عده‌ای معتقدند که تمرکز طرح‌ها محدود به چند شهرستان استان است.

 به گزارش مهرپرس، منطقه فارس، پرداختن به چهار طرح به عنوان تنها پروژه‌های بزرگ، در جنوب استان واکنش‌ها و اظهار نظرهای بسیاری را خصوصا در شبکه‌های اجتماعی، به‌دنبال داشت.

 انتقادها به تمرکز طرح‌ها در محلی که زادگاه استاندار، چند نماینده استان فارس در مجلس و بسیاری از مدیران ارشد این استان است، منجر به واکنش‌های متعددی شد. نشانه رفتن پیکان انتقادها به سمت جعفر قادری، وی را نیز به واکنش واداشت به طوریکه توضیحاتی از سوی دفتر وی در قالب مصاحبه، به این خبرگزاری ارسال شده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود، کلنگ زنی و افتتاح طرح‌ها فقط در چهار شهرستان فارس متمرکز بوده و بقیه شهرستان‌ها از این سفر و از ناحیه واحدهای ساخته شده بهره‌ای نبرده‌اند؟ توضیح داد: معمولا در ساخت واحدهای صنعتی خصوصا صنایع بزرگ و پیشرفته و به علت نیاز به سرمایه گذاری کلان، وضعیت به گونه‌ای است که اولا نمی‌توان تعداد زیادی از این واحدها را ساخت، دوم اینکه تفاوت توانمندی‌های هر شهرستان متفاوت است و در تمام شهرستان‌ها ظرفیت احداث واحدهای بزرگ به شکل یکسان وجود ندارد،‌ سوم اینکه فرآیند احداث یک واحد بزرگ تولیدی تصمیم یک شبه و محدود به افق زمانی کم نیست و باید مقدمات آن از قبل فراهم شده باشد.

 جعفر قادری ادامه داد: اگر چه در سفر دولت به‌ظاهر پنج پروژه کلنگ خورد و یک پروژه افتتاح شد ولی در تبلیغات فقط از چهار شهرستان شیراز، لامرد، مهر و آباده نام برده شد ولی واقعیت چیز دیگری است.

قادری گفت: از بین پروژه‌های کلنگ زنی شده، پروژه جی‌.تی‌.ال یا همان تبدیل گاز طبیعی به فرآورده‌های نفتی، پروژه‌ای است که تابه‌حال در کشور اجرا نشده و نسبت به اجرای آن به علت نبود امکان خرید لیسانس و در اختیار نگذاشتن تکنولوژی توسط کشورهای غربی تردیدهای جدی وجود دارد و تا آخرین لحظه هم وزارت نفت نسبت به کلنگ زنی آن رضایت نداشت، لذا به اجرای این پروژه امیدواری وجود ندارد. از طرفی این یک پروژه خصوصی است و لامرد از معدود شهرستان‌هایی است که دسترسی مناسب و فراوان به گاز دارد و امکان تامین گاز این پروژه فراهم است.

وی اضافه کرد: از دیگر پروژه‌های کلنگ زنی شده، تولید آلومینیوم و احداث نیروگاه است که این دو پروژه در واقع یک پروژه هستند چرا که احداث آلومینیوم بدون احداث نیروگاه موضوعیتی ندارد. این صنعت، یک صنعت انرژی بر است و تقریبا بیشتر برق تولیدی این نیروگاه به مصرف تولید آلومینیوم می‌رسد. تنها نقطه‌ای که از نظر دسترسی به دریا و تامین انرژی، مناسب احداث این واحد تولیدی است، لامرد است و به همین خاطر از سال‌ها قبل، منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر فارس در این شهرستان احداث شد.

نماینده مردم شیراز گفت: علاوه بر آن چون تمام ماده اولیه (بوکسیت) مورد نیاز این پروژه از کشور گینه تامین می‌شود غیر از لامرد، احداث آن در هیچ نقطه‌ای از استان توجیه ندارد. تا آنجا که بنده اطلاع دارم پروژه ساخت آلومینیوم و نیروگاه آن پروژه‌هایی نیست که در همین چند ماه گذشته مطرح شده باشد و مجوز آنها مربوط به امسال و سال گذشته و حتی دولت فعلی باشد. قدمت این دو پروژه به حدود ۱۰ سال قبل یعنی سال ۸۴ و زمان وزارت طهماسبی به عنوان وزیر صنایع و معادن در دولت اول احمدی نژاد باز می‌گردد. زمین آن فنس کشی شده و حتی حدود ۳۰۰۰ مترمربع فضای اداری و اقامتی برای آن ایجاد شد.

وی تصریح کرد: خلاصه کردن مجوز و شروع کار این پروژه به همین چندماه و دولت فعلی ناشی از بی‌اطلاعی و یا غرض ورزی سیاسی است. در ضمن نقش استاندار فعلی فارس نیز در پبگیری این پروژه به ده درصد هم نمی‌رسد چه رسد به اینکه شروع این پروژه را بخواهیم به جنوبی بودن استاندار مربوط کنیم.

قادری گفت: اتان‌گیری پروژه دیگری است که در شهرستان مهر کلنگ زنی شده و این پروژه نقطه شروع احداث پنج واحد بزرگ پتروشیمی در فیروزآباد، فسا، جهرم، داراب و استهبان است. این کلنگ زنی در مهر به تنهایی نبوده و کلنگ زنی در ۶ شهرستان محسوب می‌شود. حجم سرمایه گذاری این مجموعه بیش از ۵ میلیارد دلار است که فقط یک میلیارد دلار آن در شهرستان مهر، هزینه و مابقی در شهرستان‌های ذکر شده صرف می‌شود. خوشبختانه پروژه‌های وابسته به اتان گیری پالایشگاه پارسیان همگی شروع شده‌اند و بهتر این بود که در این سفر، کلنگ زنی و شروع عملیات این پروژه‌ها نیز اعلام و رسانه‌ای می‌شد.

 وی با بیان اینکه کلنگ‌زنی و افتتاح‌ها در سفر هیئت دولت مربوط به ۹ شهرستان بوده نه ۴ شهرستان، تاکید کرد: بزرگترین پروژه این سفر، طرح توسعه پالایشگاه شیراز با اعتباری بالغ بر ۸٫۱ میلیارد دلار بود و اعتبار آن از مجموع پروژه‌های آلومینیوم و نیروگاه بیشتر است.

قادری ادامه داد: جدا از این کلنگ زنی‌ها، چند پروژه مهم دیگر نیز در سفر تعیین تکلیف و کلنگ زنی شد که ارزش این پروژه‌ها هم کم نیست. این پروژه‌ها شامل اولین پروژه فاینانس خط دوم قطار شهری شیراز با رقمی معادل ۵۰۰ میلیون دلار، شروع عملیات ترمینال خارجی فرودگاه شیراز با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان و آزادسازی ۵۰۰۰ هکتار از معادن سنگ آهن نی‌ریز بوده است.

 نماینده مردم شیراز همچنین در پاسخ به این سئوال با توجه به اینکه خود دولت اصراری بر کلنگ زنی این پروژه‌ها نداشت چرا برخی از نمایندگان و از جمله شما اصرار بر عملیاتی شدن آن داشتید؟ گفت: اعتقاد بنده و تعداد دیگری از دوستان نماینده این بود همانگونه که عده‌ای برای احداث واحدهای صنعتی در استان تلاش می‌کنند، عده‌ای هم برای شکل نگرفتن واحدهای صنعتی در تلاش هستند این مانع تراشی‌ها تنها خارج از استان نیست بلکه در درون استان هم مانع تراشی‌هایی وجود دارد. کلنگ زنی این پروژه‌ها در سفر دولت و با اعلام رییس جمهور بسیاری از این مانع تراشی‌ها را کم و سرعت انجام این پروژه‌ها را زیاد می‌کند. این پروژه‌ها برای تکمیل شدن نیاز به منابع ارزی و ریالی از بانک‌ها و صندوق توسعه ملی و فاینانس خارجی دارند که بدون داشتن زور و قدرت سفر استانی دولت، براحتی نمی‌توان از عهده مخالفت بانک‌ها برآمد.

 وی تصریح کرد: توجه به حدود هشت ماه معطلی برای گرفتن یک بخش از استعلام‌های سازمان حفاظت محیط زیست برای طرح توسعه پالایشگاه شیراز خیلی از مشکلات را روشن می‌کند. جالب این است که بعد از کلنگ زنی این پروژه شاهد مخالفتهایی برای اجرای این پروژه بودیم. اگر این پروژه در سفر کلنگ نمی‌خورد، امیدی به شروع آن نبود. اگر مردم از خون دل‌هایی که ما برای پادار شدن این پروژه در برنامه پنجم خورده‌ایم و یا فشارهایی که برای جلوگیری از حذف سهمیه ۱۲۰ هزار بشکه‌ای میعانات گازی این پروژه متحمل شده‌ایم اطلاع داشتند، بیشتر به ما حق می‌دادند.

قادری گفت: در شرایطی که در استان‌های دیگر اگر بر سر هر مسئله‌ای با هم دعوا داشته باشند بر سر مسئله توسعه استان باهم دعوا ندارند. در فارس اصل دعواها برای توسعه استان است. مگر استعدادهای همه شهرستان‌ها با هم یکسان است که همه باید مثل هم توسعه پیدا کنند؟ مگر تلاش همه نمایندگان و مسئولین همه شهرستان‌ها با هم برابر است که همه باید پا به پای هم پیش بروند؟

 نماینده شیراز تصریح کرد: این چه منطقی است که وقتی یک پروژه ملی با مصوبه شورای عالی امنیت ملی و با تایید رهبری می‌خواهد در استان اجرا شود و با اجرای آن فارس بخشی از مرزهای از دست رفته آبی خود را دوباره بدست آورد و به واسطه اجرای آن کل استان شکوفا می‌شود، عده‌ای آن را در حد یک خواسته محلی و شهرستانی تنزل داده و به جای کمک به تسریع این پروژه در داخل استان سنگ‌اندازی می‌کنند؟

 قادری گفت: این درد را به کجا ببریم که در جریان این پروژه‌های وابسته به زنجیره جداسازی اتان، پروپان، میعانات گازی و متان در پالایشگاه پارسیان بخش مهمی از زنجیره ارزش این پروژه از استان خارج شده و هیچ کس در استان کمترین اعتراضی هم نمی‌کند ولی به خاطر کلنگ زنی بخش جزیی از این پروژه، عده‌ای فریاد می‌زنند که چرا این پروژه در مهر کلنگ زنی شده است؟

 نماینده مردم شیراز تاکید کرد: آیا معترضان نمی‌دانند که شهرستان لامرد که بیش از ۸۰ درصد گاز پالایشگاه پارسیان از حوزه‌های گازی این شهرستان است، هیچ سهمی از صنایع مرتبط با این زنجیره ندارند و سهم مردم شهرستان مهر از این صنایع به اندازه سهم هر یک از شهرستان‌های فیروزآباد، فسا، جهرم، داراب واستهبان است؟ اگر جایی برای اعتراض وجود دارد مردم لامرد و مهر باید معترض باشند یا دیگران؟

او تاکید کرد: هر نماینده هر چقدر هم توانمند باشد و بتواند در این رقابت‌های شدید، سهم استان را از کل کشور بگیرد قطعا نمی‌تواند از عهده تخریب‌ها و مانع تراشی‌های داخلی استان برآید، به عنوان مثال مگر در این استان و در شهر شیراز قبلا، مجوز احداث مجتمع آموزشی و تفریحی وزارت نفت گرفته نشد، پس چرا عده‌ای در استان تمام تلاش خود را برای جلوگیری از اجرای آن به‌کار بستند و موفق به حذف آن شدند؟

قادری گفت: اگر در استان کار شکنی‌ها کم شود و هر نقطه را متناسب با ظرفیت و توانایی که دارد مورد توجه قرار دهیم مشکل استان حل می‌شود. در شیراز و غرب استان جا برای فعالیت‌های گردشگری، آموزشی، بهداشتی، درمانی، اداری و خدماتی وجود دارد، لذا فعالیت‌ها باید در این راستا انجام شود.

نماینده مردم شیراز خاطرنشان کرد: در شرق و شمال استان معادن خوب وغنی داریم و باید در این حوزه کار کنیم. در جنوب استان، انرژی و دسترسی به دریا داریم پس باید در بخش صنایع انرژی بر، صنایع آب بر و صنایع وابسته به حمل ونقل دریایی کار کنیم. اگر استان را به صورت یک مجموعه و با توانمندی‌های متفاوت ببینیم مشکلات استان حل خواهد شد.

Share

تولید ساعت های مذهبی

قرارگاه تولید محتوای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی

تماس فوري با مهرپرس