آخرین مطالب
کد خبر: 10893
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۴- ۵:۱۶ ب.ظ
تعداد نظرات: . نظر
با حضور وزیر نفت صورت گرفت
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی«مهرپرس»، عصر چهارشنبه بیژن زنگنه وزیر نفت در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح استحصال اتان پارسیان اظهار داشت: به‌طور متوسط 70 میلیون مترمکعب گاز وارد این ...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی«مهرپرس»، عصر چهارشنبه بیژن زنگنه وزیر نفت در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح استحصال اتان پارسیان اظهار داشت: به‌طور متوسط ۷۰ میلیون مترمکعب گاز وارد این پالایشگاه شده که پس از شیرین‌سازی در شبکه مصرف و حدود ۱۷ درصد از این گاز به‌عنوان خوراک پتروشیمی جدا می‌شود.
وی ادامه داد: از ۳٫۵ میلیون تن خوراک تولیدی این پالایشگاه در سال، نزدیک به ۱٫۳ میلیون تن آن اتان است که به اتیلن و پلی‌اتیلن و سایر فراورده‌های پتروشیمی تبدیل می‌شود و مابقی آن نیز گاز مایع و میعانات گازی است و به‌عنوان خوراک پتروشیمی‌ها مصرف می‌شوند.
وزیر نفت با اشاره به اینکه وزارت نفت به دنبال فعالیت در بخش پتروشیمی نیست تصریح کرد: سیاست وزارت نفت در دوران جدید نخست فراهم کردن زیرساخت‌ها برای بخش خصوصی با هدف فعالیت در پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی آن است و دوم اینکه بتوانیم خوراک پتروشیمی‌ها را تأمین کنیم خواهد بود.
زنگنه افزود: به‌طور کل ۱۳ میلیون تن اتان در منطقه پارس جنوبی و ۱٫۵ میلیون تن اتان نیز در منطقه پارسیان تولید می‌شود که محصول این پالایشگاه از طریق خط مرکزی در پتروشیمی‌های فیروزآباد، داراب، جهرم، فسا و استهبان فارس به مصرف می‌رسد.
وزیر نفت گفت: سرمایه‌گذار طرح استحصال اتان پارسیان شهرستان مهر، شرکت توسعه انرژی تدبیر است که سال گذشته در این ایام به این شرکت واگذارشده و امروز به دلیل نصب تجهیزات سنگین عملیات شمع‌کوبی و تحکیم اراضی زمین این پالایشگاه آغاز شده است.
وی بابیان اینکه این طرح ظرف حداکثر سه سال به بهره‌برداری می‌رسد عنوان کرد: ارزش تولیدات این پالایشگاه به قیمت امروز حدود یک‌میلیارد دلار خواهد بود.

Share

تولید ساعت های مذهبی

قرارگاه تولید محتوای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی

تماس فوري با مهرپرس